top of page
  • MichalRydlo.com

Hypotéky od 1. dubna opět dostupnější

Vedle klesajících úrokových sazeb u hypotečních úvěrů dnes Česká národní banka potvrdila další kroky, které přispějí k oživení realitního trhu v Česku.


Od 1. dubna totiž (ČNB) zmírnila pravidla, podle kterých mohou banky půjčovat lidem peníze na bydlení.


V čem změna spočívá?


V tajemných ukazatelích LTV, DTI a DSTI.


Přeloženo do "lidštiny" - na úvěry dosáhne opět více lidí. Pojďme vzít jedno po druhém.Bude Vám stačit méně vlastních zdrojů (LTV - Loan to Value)


Před změnou měl banky povoleno půjčovat částky ve výši 80% hodnoty nemovitosti. V pouze výjimečných případech pak až 90%. To však bylo omezeno jen pro cca 15% úvěrů.


Od 1. dubna však budou moct banky půjčovat 90% automaticky všem klientům, u kterých to samy uznají za vhodné.

Ve většině případů Vám tak bude stačit pouze polovina vlastních zdrojů oproti dřívějšku.Budete moct splácet měsíčně větší částky (DSTI)


Dřívější hranice pro výši měsíční splátky v poměru k Vašim měsíčním příjmům činila 45%. Pokud jste tedy vydělávali 30.000,- Kč čistého měsíčně, mohli jste si vzít pouze úvěry s měsíční splátkou maximálně 13.500,- Kč.


Po změně budete moci od 1. dubna splácet měsíčně až 50% - v tomto případě tedy až 15.000,- Kč.


Co to reálně znamená?


Buď si můžete půjčit větší celkovou částku, nebo si naopak můžete vzít úvěr na kratší dobu.Součet celkových úvěrů již nebude dále omezen (DTI - Debt to Income)


Dodneška jste si mohli vzít úvěry jen do určité celkové výše. Konkrétně do 9násobku Vašich ročních čistých příjmů. Vztaženo na předchozí případ (30 tis. měsíčně) tedy maximálně 3.240.000,- Kč.


Tato limitace je od 1. dubna zrušená a půjčit si tak můžete kolik chcete za předpokladu splnění předchozích dvou podmínek.Věřím že je to dobrá zpráva pro všechny z Vás, kteří aktuálně pořízení bydlení řešíte.


Díky za dočtení až sem a těším se opět příště


Michal Rydlo

bottom of page