top of page
MichalRydlo.com

Jak lze vypořádat spoluvlastnický podíl na nemovitosti?

Spoluvlastnictví nemovitosti může být někdy komplikované. Ať už jste zdědili nemovitost po rodičích, nebo jste ji získali jiným způsobem, dříve či později může nastat situace, kdy budete chtít svůj podíl prodat nebo vypořádat.


Jak ale postupovat, když se ostatní spoluvlastníci nechtějí dohodnout?


Vypořádání spoluvlastnictví - možnosti řešení


Co je to spoluvlastnictví a proč může být problematické?


Spoluvlastnictví nastává, když více osob vlastní jednu nemovitost. Každý spoluvlastník má právo k celému předmětu, ale toto právo je omezeno stejným právem ostatních spoluvlastníků (obdobný případ je společné jmění manželů - tam jde ale naštěstí obvykle o oběma stranami zamýšlené uspořádání).


Problémy často vznikají, když se spoluvlastníci neshodnou na užívání nemovitosti, jejím prodeji nebo jiných rozhodnutích, která se nemovitosti týkají.


Možnosti vypořádání spoluvlastnictví


Existuje několik způsobů, jak vypořádat spoluvlastnictví:


  1. Dohoda:

    • Nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Všichni spoluvlastníci se dohodnou na podmínkách prodeje nebo na tom, kdo nemovitost odkoupí.

    • Smlouva o vypořádání pak upravuje všechny finanční i hmotné náležitosti vypořádaní (co, komu, za kolik)


  2. Prodej třetí osobě:

    • Pokud se spoluvlastníci nemohou dohodnout na odkupu, může se nemovitost prodat třetí osobě. Výtěžek se poté rozdělí mezi všechny spoluvlastníky podle jejich podílů.

    • Najměte si zkušeného realitního makléře, který vám pomůže s co nejhladším prodejem. Pokud navíc bude mít trochu empatické cítění, dokáže se všemi stranami navodit konstruktivní atmosféru, která bude ku prospěchu všech.

    • Často nejvýhodnější postup, jelikož odstraní všechny problematické náležitosti ve vztahu ke kupujícím.


  3. Soudní cesta:

    • Pokud dohoda není možná, je možné se obrátit na soud. Soud rozhodne buď o vypořádání spoluvlastnictví jedním ze způsobů, nebo může nařídit prodej nemovitosti v dražbě.

    • Soudní řízení je často zdlouhavé a obvykle se jedná o tu nejméně výhodnou variantu řešení (nejen kvůli soudním poplatkům).



Jak může dopadnout vypořádání u soudu?


Soud je při vypořádání spoluvlastnictví vázaný následujícím postupem:


Varianta A:

Rozdělení nemovitosti


V některých případech je možné nemovitost fyzicky rozdělit na několik samostatných částí, které budou odpovídat podílům jednotlivých spoluvlastníků. Toto řešení je nejčastější u pozemků, může se ale týkat i například bytových domů, kde pak lze rozdělit spoluvlastnictví po bytech.

Vždy je to však možné pouze tehdy, pokud to dovolují technické podmínky. Pokud ano, pak je to pro soud preferovaná varianta řešení.


Varianta B:

Přikázání nemovitosti jednomu ze spoluvlastníků


Pokud má jeden ze spoluvlastníků zájem o nemovitost jako celek a je schopných "vyplatit" druhého spoluvlastníka, může soud rozhodnout o tom, že mu nemovitost přikáže.

Ostatní spoluvlastníci mají nárok na vyplacení odpovídající částky, která odpovídá jejich podílu na nemovitosti.


Varianta C:

Prodej nemovitosti v dražbě


Poslední, ale nezřídka jediné možné řešení.

Pokud nemovitost nelze fakticky rozdělit a ani žádný ze spoluvlastníků nemá zájem o odkup zbývající/ch částí (nebo na to nemá prostředky), nařídí soud jako poslední variantu prodej nemovitosti v dražbě.

Výtěžek z dražby se poté rozdělí mezi všechny spoluvlastníky podle jejich podílů.


Postup, jak probíhá taková dražba, jak se stanovuje vyvolávací cena a jak pak probíhá celý postup kolem dražby popíšu v samostatném článku.



Pokud by vás k tématu zajímalo něco dalšího, napište mi.


Ať se vám daří a příště zase "na počtenou".


Michal Rydlo


Michal Rydlo - moderní realitní makléř - Realiťák roku 2023

Ing. Michal Rydlo

Realitní makléř / Real Estate Broker


(+420) 604 274 505



Commentaires


bottom of page