top of page
  • MichalRydlo.com

Za co odpovídá (kvalitní) realitní makléř?

Krajský soud v Brně rozhodl o odpovědnosti realitních makléřů za správnost informací o nemovitosti. Celou zprávu ČTK najdete níže.


Z mého pohledu to je minimálně v podobných situacích samozřejmost. V této konkrétní vím asi o 3 krocích, které by mě na daný problém upozornily. Ale ne každý se tím chce zabývat pořádně, že... Bohužel...


Zpráva ČTK:

"Realitní makléři odpovídají za přesnost poskytovaných informací o nemovitostech. Nelze na ně pohlížet jen jako na správce databáze, ale jako na profesionální partnery při pořizování nemovitosti – a s tím se nutně pojí i vyšší nároky. Plyne to z verdiktu Krajského soudu v Brně, který Nejvyšší správní soud aktuálně zařadil do sbírky důležitých rozhodnutí. Verdikt tak poslouží jako vodítko v podobných kauzách.


„Důsledkem chápání postavení realitního makléře coby profesionála v právě uvedeném smyslu je nutně i předpoklad důvěry ve veškeré informace, které při obchodování s nemovitostmi sděluje. Realitní makléř tudíž odpovídá za správnost těchto informací,“ stojí v takzvané právní větě verdiktu.


Justice konkrétně řešila případ realitní kanceláře, která nabízela jako zprostředkovatel byt 3+1 v Brně. V inzerátu uváděla plochu včetně balkonu 82 metrů čtverečních, ve skutečnosti to bylo jen 75 metrů, bez sklepa a balkonu dokonce jen 69 metrů. Později za to dostala od České obchodní inspekce pokutu 28.000 korun, proti které se bránila žalobou.


Podle žaloby se kancelář nedopustila správního deliktu. Při prodeji bytu uváděla informace, které jí poskytl prodávající. Kancelář tvrdila, že nebylo její povinností informace aktivně ověřovat. Kupující měl prý příležitost vše si zjistit, třeba při prohlídce bytu.


Inspekce ale trvala na tom, že na realitní kancelář dopadaly povinnosti plynoucí ze zákona o ochraně spotřebitele, a to včetně povinnosti jednat v souladu s požadavky odborné péče. Podle inspekce měla kancelář poskytovat pouze „pravdivé, úplné, srozumitelné, jednoznačné, zřetelné a ověřené informace“.


Krajský soud dal zapravdu inspekci a žalobu realitní kanceláře zamítl. Vycházel ze zákona o ochraně spotřebitele, který zakazuje klamavou reklamu i jiné nekalé praktiky. Soud také zdůraznil, že plocha bytu je důležitá informace, která může ovlivnit rozhodnutí kupujícího.


Po kupujícím pak nelze vyžadovat, aby přepočítával číselné údaje na poskytnutém půdorysu nebo aby nesrovnalost poznal „od oka“ při prohlídce bytu. Kupující totiž důvodně očekává, že mu kancelář poskytuje pravdivé údaje."A to je pro tentokrát asi vše. Jako vždy díky za dočtení, a těším se zase někdy příště.


Michal Rydlo

Comments


bottom of page